20 лютого 2019 року відбулася восьма сесія Терешківської сільської ради сьомого скликання, яка зібрала в актовій залі місцевої школи близько сотні жителів громади.
Приїхали й голова Полтавської РДА Ігор Карімов, депутати районної ради, полтавські активісти Роман Стегній і Сергій Шаповалов. Роман Стегній очолює Полтавський осередок політичної партії «Народний контроль», правда, представляючись присутнім у залі, він приховав свою політичну приналежність і назвався помічником народного депутата Дмитра Добродомова. Згодом у розмові зізнався, що колись жив у Терешках. Сергій Шаповалов – полтавський підприємець і керівник однієї з громадських організацій.
Восьма сесія Терешківської сільської ради: заїжджі “активісти” розбурхали залу
Восьма сесія Терешківської сільської ради мала розглядати комунальні питання, тож підвищений інтерес громадськості до неї цілком зрозумілий.
Аж раптом виявилося, що дев’ятеро депутатів сільради 2 лютого запропонували, а 6 лютого передали голові сільради Наталії Туркеніч заяву з вимогою включити до порядку денного ще одне питання – про висловлення їй недовіри. Згадка про дати невипадкова: законодавством передбачено 20 днів для оприлюднення порядку денного наступної сесії. Тож, вочевидь, саме тому голова сільради й проігнорувала цю вимогу та запропонувала спочатку проголосувати за порядок денний сесії в цілому, а вже потім шляхом голосування доповнити його. Але опозиційні депутати обурилися, їм на підтримку прийшов Роман Стегній: він вискочив до мікрофона й став звинувачувати Н. Туркеніч у порушенні закону. Зал розділився на два протилежних табори. Усі гули, щось викрикували, намагаючись довести свою правоту. Тут же знайшлося кілька «юристів», які теж вискочили до мікрофона й стали трактувати законодавство кожен на свій лад.
Зрештою, щоб трохи вгамувати пристрасті, Н. Туркеніч погодилася змінити попередній порядок денний, додавши питання про висловлення їй недовіри, й депутати проголосували за нього. Після цього швиденько обладнали кабінку для таємного голосування, виготовили бюлетені, куди внесли три варіанти відповіді: «За» (висловлення недовіри), «Проти», «Утримався», та приступили до самої процедури.
Невиправдані сподівання й претензії до голови
Терешківська об’єднана територіальна громада – одна з наймолодших у області: вибори тут відбулися 29 квітня 2018 року. Тоді об’єдналися Терешківська й Микільська сільські ради. Більшістю голосів виборці підтримали кандидатуру Наталії Туркеніч, яка очолювала Терешківську сільраду. Минуло зовсім небагато часу, й люди не приховують обурення діями нового-старого голови. Чому?
Поки восьма сесія Терешківської сільської ради оголосила перерву на виготовлення бюлетенів, ми поспілкувалися з кількома місцевими жителями.
– Та за неї ніхто не голосував! – запевняє літня жіночка. – Не знаю, як вона стала головою.
Однак інша жінка, яка представилася Тамарою Миколаївною, спростовує це твердження. Виявилося, що вона все ж голосувала за Туркеніч, бо… хтось їй сказав, що коли та стане головою, то всім пенсіонерам виплачуватимуть по 15 тис. грн пенсії. Цікавлюся, хто ж поширював ці чутки? З’ясовується, що саме так «агітували» на Південному вокзалі в Полтаві.
– То невже ви не розумієте, що пенсії виплачує не сільський голова, а Пенсійний фонд? – намагаюся «достукатися» до Тамари Миколаївни. – Якщо порахувати кількість пенсіонерів у вашій громаді й помножити на 15 тис. грн, то ця сума виявиться просто непідйомною для бюджету будь-якої сільської ради!
Але моя співрозмовниця тільки знизує плечима й почувається вкрай ошуканою: висока пенсія виявилася міражем… Ось тому вона й проти Туркеніч. Усе, як у відомому анекдоті: “Ложечка потім знайшлася, та осад залишився”.
– Її не застанеш у сільраді, – скаржиться на голову інша пенсіонерка. – Приходить на роботу, коли схоче! А коли ми приходимо в сільраду, каже: “Мені ніколи”.
– Вона каже, щоб ми створювали ОСББ й спільно вирішували всі проблеми в нашому будинку, – висуває ще одне обвинувачення голові інша жителька громади. – А нам те ОСББ ні до чого!
Якщо Туркеніч піде, то хто працюватиме?
Зрештою, помилки в своїй роботі визнає й сама Н. В. Туркеніч. Але писати заяву на звільнення не збирається. Каже: «Мене вибрала громада, тому мушу працювати».
Та якщо розібратися, то проблема в Терешківській сільраді ще й у тому, що коли Н. В. Туркеніч піде з посади, то очолити сільраду має секретар Сердюк Л. Г. Але вона, схоже, особливого бажання не має.
– Дайте Туркеніч доробити до кінця повноважень, – заявляли розсудливіші жителі громади, які розуміли, що після «революції» треба комусь працювати.
Певно, саме цими міркуваннями керувалися й депутати сільради. Щоб пропозиція про недовіру Туркеніч пройшла, потрібно було набрати 17 голосів депутатів. Але «за» висловилося лише 12, 8 – проти, четверо утрималися, 2 бюлетені виявилися зіпсутими.
Таке волевиявлення вкрай обурило заїжджих «активістів». Роман Стегній знову скочив з місця та вибіг до мікрофона й став соромити депутатів та закликати проголосувати ще раз. Визнати, що присутні в залі депутати мають свою думку (нехай дещо іншу, ніж у нього) йому, певно, забракло чи мудрості, чи сміливості.
Після голосування «активісти» залишили залу, й восьма сесія Терешківської сільської ради продовжила роботу – в спустілому залі, без вигуків і вибігання до мікрофона, але від цього не менш конструктивно.
– Це вибори Президента скоро, от деякі депутати й колотяться, хочуть привернути увагу до себе й до своєї політсили, – припустили жителі громади, пояснюючи мені, чому восьма сесія Терешківської сільської ради виявилася такою «нестандартною».
Зінаїда МАТЯШОВА.
На фото 1: голова сільради Н. Туркеніч і секретар Л.Сердюк.
Фото автора