Понад тонна розчину хімікатів вибухнуло разом із літаком

впав літак АН-2

23 червня близько 9 години 50 хвилин у лісі біля села Млини Лохвицького району вибухнув, згорів і впав літак АН-2. Двоє пілотів вистрибнули з палаючого вже літака і не зазнали великих фізичних ушкоджень. «Кукурудзяник» вилітав на обробіток соняшнику, отже резервуар об’ємом 1400 л був заповнений розчином отрути.

Катастрофа відбулася в лісі приблизно за 3 км від місця зльоту. Літак належить полтавській авіаційній фірмі, яку для обробітку полів законно найняло велике агропідприємство «Райз-Схід». Нині воно обробляє чимало земель на Лохвиччині, володіє і комплексом для великої рогатої худоби, що розташований між селом Млинами та містом Заводським, побудованим уславленим колгоспом «Перемога комунізму». На території комплексу розташована злітно-посадкова смуга («кукурудзяник» може злетіти навіть із ґрунтової дороги).

впав літак АН-2
Катастрофа відбулася в лісі приблизно за 3 км від місця зльоту

Приини падіння літака АН-2 в лохвицькому районі

Причини падіння літака з’ясовують фахівці Національного бюро з розслідування авіаційних подій. Дивно, що пілоти вилетіли на несправному літаку. Молодшому – 37 років, старшому, командирові екіпажу, – 64, він має стаж польотів понад 40 років. Двигун працював неправильно з моменту вильоту, почав перегріватися. АН-2 одразу не зміг набрати висоту й пілоти намагалися врятувати машину й себе. Врешті зачепили крилом дуб на висоті до 7 м і впали. Вибралися через аварійний вихід. А потім стався вибух, літак палав так, що розплавилися алюмінієві деталі.

впав літак АН-2
Причиною падіння могло стати те, що пілоти вилетіли на несправному літаку.

Побачив падіння літака і зателефонував у Службу порятунку «101» місцевий мешканець о 9.54. Бійці ДСНС локалізували пожежу о 10:16, а об 11:00 ліквідували. У гасінні брало участь 6 рятувальників і 1 пожежний автомобіль.

Легендарний «кукурудзяник» випускали в СРСР із 1950 року, існує понад 20 його модифікацій, призначених для виконання певних завдань. Його випускали й у Польщі, дотепер виробляють у Китаї. З літаками типу АН-2 відбулося мінімум 618 відомих авіакатастроф у різних льотних пригодах світу, в яких загинуло щонайменше 768 осіб (на 16 вересня 2017 року).

Під час оприскування полів на Лохвиччині впав літак АН-2

Оскільки під Млинами літак вилітав для обробітку соняшника, у його резервуарі, який у сільськогосподарських модифікаціях зазвичай містить 1400 л, був розчин хімікату. Про те, куди поділася отрута, офіційні джерела поки що не повідомляють. Нам вдалося лише дізнатися, що хімікат – торгової марки «Доктор грін». Тож залишається сподіватися, що при розслідуванні встановлять рівень екологічної загрози, буде проведена дезактивація.

впав літак АН-2
«Кукурудзяник» вилітав на обробіток соняшнику, отже резервуар об’ємом 1400 л був заповнений розчином отрути

Використання авіації на Лохвиччині не вперше призводить до зайвого забруднення довкілля. 7 вересня 2017 року ТОВ «Полтава-2007», яке обробляє землі біля Яхників, проводило десикацію соняшника. Симптоми отруєння виникли у людей і тварин, постраждали рослини на городах. Масово захворіли діти у інтернаті, але за це й досі ніхто не відповів. Керівник підприємства пообіцяв громаді села відмовитися від повітряного способу внесення хімікатів і перейти на наземний.

При написанні використані публікації ДСНС, ТСН, Вікіпедії та власна інформація.

Сергій НІКОНОВ.

Фото: pl.dsns.gov.ua