Впорядкування обласних премій: що чекає С. Ковпака, Л. Убийвовк та Л. Бразова

обласних премій

1 лютого у Полтавській обласній раді вирішували питання з впорядкуванням обласних премій імені Лялі Убийвовк, С.А.Ковпака, Леоніда Бразова та ін.

Засідання робочої групи, участь у роботі якої взяли голови постійних депутатських комісій та керівники департаментів та управлінь Полтавської ОДА, проводив перший заступник голови Полтавської облради Євген Холод.

На зібранні розглядали питання щодо обласних премій, на честь видатних полтавці, які уславили не лише Полтавщину, але й відомі далеко за її межами. Премій обласної ради – дев’ять: імені Івана Котляревського, Лялі Убийвовк, С.А.Ковпака, М.В. Склiфосовського, А.С. Макаренка, Леоніда Бразова, Панаса Мирного, Юрія Горліса-Горського та Володимира Степанюка.

Але, можливо, незабаром буде більше, адже на засіданні робочої групи рекомендовано заснувати нові премії для відзначення науковців, краєзнавців, письменників та громадських діячів. Зокрема, Полтавські обласні премії імені Володимира Вернадського, імені Петра Ротача та імені Феодосія Рогового. Разом з тим депутати підтримали пропозицію скасувати премії імені Леоніда Бразова, імені С.А. Ковпака та імені Лялі Убийвовк. Також робоча група прийняла рекомендації, які стосуються оптимізації номінацій обласних премій: імені М.В. Скліфосовського, імені І.П. Котляревського, імені А.С. Макаренка, щорічної премії імені Панаса Мирного, підвищення розміру винагороди лауреатам обласних премій.

Заступник голови полтавської облради Анатолій Ханко у коментарі для «ПП» зазначив, що до скасування трьох вищезазначених премій на засіданні прийшли після жвавого обговорення. За його словами, премії, які робоча група запропонувала скасувати, вже не користуються «попитом» серед полтавців. Приміром, на премію імені Лялі Убийвовк вже три роки поспіль немає претендентів і її не присуджують. Втратила популярність і премія імені Сидора Ковпака.

Так, минулого року на її п’ять номінацій виявилося значно менше претендентів. Крім того, зазначив член ВО «Свобода» А. Ханко, наразі всі роботи патріотичного спрямування номінуються на премію імені Юрія Горліса-Горського. Премію імені Леоніда Бразова запропонували скасувати через те, що її присуджують один раз на два роки, через що до неї поступово втрачається інтерес тощо. Крім того, на зібранні дійшли думки, що літературних премій забагато і їх необхідно «оптимізувати».

«Ухвалено рішення і про збільшення грошової винагороди лауреатам обласних премій. До сьогодні вона становила 2-2,5 тис. грн., що вочевидь не заохочувало лауреатів. Робоча група запропонувала збільшити розмір премій до 5000 грн., і встановити гонорар для всіх лауреатів однаковим. Після вирахування податків «на руки» переможці отримують десь близько 4,5 тис. грн., – зазначив А. Ханко. – Але це лише пропозиції. Остаточне рішення щодо скасування премій та заснування нових приймуть депутати облради на пленарному засіданні…».

Довідка «ПП» щодо обласних премій:
Премія імені Лялі Убийвовк

Премія імені Лялі Убийвовк заснована рішенням сімнадцятої сесії Полтавської обласної ради шостого скликання ( 17 липня 2013 р.) з нагоди 95-річчя від дня народження Героя Радянського Союзу, керівника комсомольської молодіжної групи «Нескорена полтавчанка» Лялі Убийвовк, 70-річчя визволення Полтавської області від фашистських загарбників, для відзначення жителів області, учнівської та студентської молоді, учителів загальноосвітніх шкіл області за вагомий особистий внесок у збереження патріотичних традицій і утвердження спадкоємності, патріотичне виховання підростаючого покоління.

Премія імені Леоніда Бразова

Леонід Бразов (1916-1997 р.р.) – полтавець, відомий український письменник, публіцист, літературний критик, громадський діяч, який прийшов у велику літературу разом із своїми бойовими побратимами – учасниками Другої світової війни. Творча палітра письменника виявилася широкою і різноманітною за жанровими ознаками, тематикою, образами. Героями романів, повістей, оповідань, п’єс Л. Бразова були люди різних професій, характерів і доль, але всіх їх об’єднувало спільне покликання – творити добро на рідній землі.

З ініціативою про заснування Полтавської обласної премії імені Леоніда Бразова з нагоди 90-річчя від дня народження письменника виступили Полтавська обласна організація Національної спілки письменників України, Полтавська Спілка літераторів, Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр імені М.В. Гоголя, видавництво «АСМІ», Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І.П. Котляревського, Полтавський державний педагогічний університет імені В.Г. Короленка, Слов’янський клуб м. Полтави. Премія заснована Полтавською обласною радою на підтримку української мови та писемності і для відзначення полтавців, які своєю професійною, культурно-освітньої діяльністю сприяють розвитку української літератури, утверджують гуманістичні цінності в суспільстві. Премії вручають до 9 листопада – Дня української писемності та мови, дня народження Леоніда Бразова.

Премія імені Сидора Артемовича Ковпака

Сидір Артемович Ковпак (1887-1967 р.р.) – наш уславлений земляк, один із організаторів партизанського руху в Україні в роки Другої світової війни, генерал-майор, двічі Герой Радянського Союзу. Ініціаторами Полтавської обласної премії імені С.А. Ковпака виступили депутати обласної ради п’ятого скликання – ветерани Афганістану та ветерани Збройних Сил з метою сприяння військово-патріотичному вихованню молоді. Премію вручають щорічно до дня народження С.А. Ковпака – 7 червня.

Премія присуджується: ветеранам Збройних Сил України, учасникам бойових дій на території інших держав, учасникам антитерористичної операції на Сході України, військовослужбовцям, митцям, представникам учнівської (студентської) молоді, громадськості – за значний особистий внесок в утвердження спадкоємності і примноження вітчизняних військово-патріотичних традицій, підняття престижу військової служби, формування в молоді почуття патріотизму, вірності військовому обов’язку, зразкову військову службу, надання благодійної допомоги ветеранам, волонтерської допомоги військовим частинам Збройних Сил України, підрозділам силових структур та Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Олександр Брусенський
Фото автора