Як археолог з Полтавщини змусив президента Ющенка працювати лопатою

Ханко

Сьогодні в Україні відзначають День археолога. До 2008 року українські археологи і їхні прихильники свого професійного свята не мали і відзначали його неофіційно. І тільки 2008 року тодішній Президент України Віктор Ющенко, якого, як відомо, завжди цікавили давні артефакти, «…ураховуючи вагомий внесок українських учених-археологів у розвиток вітчизняної археології, дослідження, збереження, популяризацію археологічної спадщини України та на підтримку ініціативи громадськості…» своїм указом встановив це свято.

На Полтавщині, де є чимало пам’яток історії та історичних місць, насамперед велике поселення давнього народу скіфів в районі селища Більськ Котелевського району, археологи й нині розкопують кургани скіфської доби, і знайдені там предмети матеріальної культури виставляють на широкий загал у обласному краєзнавчому музеї.

Про зустріч Віктора Ющенка з археологами

Як виявилося, причетні полтавці і до встановлення самого свята археологів – науковців, котрі по решткам життєдіяльності вивчають побут і культуру давніх цивілізацій. І, більш того, стверджують, що саме під враженням від зустрічі з ними В. Ющенко підписав указ про відзначення на офіційному рівні Дня археолога. Заступник голови Полтавської обласної ради Анатолій Ханко, котрий вже кілька років поспіль захоплюється археологією і побував у складі не одної археологічної експедиції в різних куточках України, розповів кореспонденту «ПП» про зустріч групи археологів з президентом. Після чого В. Ющенко і встановив професійне свято для археологів.

Ющенко археолог

«2008 року я перебував у складі археологічної експедиції, яка вела розкопки поблизу Керчі у Криму, – пригадує А. Ханко. – Працювали, як зазвичай. Але одного дня до нашого табору приїхало чимало людей «специфічної зовнішності» із службовими собаками. Місце розкопок оточили. У нас відібрали всі предмети, якими можна колоті або різати – ножі, сокири, ломи, кірки тощо. Тобто, все, чим ми працювали. Залишили лише совкові лопати. І заявили, щоб ми підготувалися до зустрічі… Президента України В. Ющенка…».

Як згодом ми дізналися, президент разом з дружиною та дітьми в той час відпочивав в Криму. Неподалік нашого табору. І хтось з його оточення, пам’ятаючи, що В. Ющенка цікавлять стародавні речі, розповів йому, що поблизу Керчі працює археологічна експедиція. У складі якої був і А. Ханко. Іншою причиною, через яку глава держави зацікавився нашою роботою, було й те, що експедицію фінансували з благодійного Фонду його дружини. Тож президент разом із родиною вирішив відвідати місце розкопок і на власні очі подивитися, як працюють українські археологи.

«Після того, як нас проінструктували, скрізь виставили охорону, до табору прибули президент з дружиною. Як і всі відпочивальники у Криму, вони були одягнені у світлі та легкі одежини. Президент привітався, йому розповіли про те, хто працює на розкопках, ввели в «курс справи» про стародавні часи, які ми досліджували тощо, – веде далі А. Ханко. – Ющенко щиро зацікавився побаченим, все оглянув, спостерігав за тим, як ми лише самими великими лопатами знімаємо тонкі шари землі… Поцікавився, чи мають археологи в Україні своє професійне свято. Ми відповіли, що офіційного свята немає, тож святкуємо щороку неофіційно…».

Після того, як президент Ющенко оглянув все навколо, він підійшов до А. Ханка і запитав, чим може допомогти у розкопках?

«Було видно, що В. Ющенко справді в захваті від побаченого і хоче сам долучитися до нашої справи, – говорить заступник голови облради. – Президент підійшов до мене і запитав, чим може допомогти? А як візьми та бовкни: – Мовляв, от лопата, отам тачка і купа землі, яку потрібно вивозити з місця розкопки. Тож, пане Президенте, беріть лопату і завантажуйте тачку…».

Охоронці переглянулися, президентська свита притихла… Але нічого дивного не сталося, переказує події того дня А. Ханко. В. Ющенко охоче взяв лопату, підійшов до купи «історичної» землі і почав завантажувати тачку. Після того, як кинув в неї п’ять чи шість лопат землі, до нього підійшов охоронець, щось сказав і В. Ющенко облишив лопату і почав з нами прощатися. На згадку про зустріч на місці розкопок всі сфотографувалися з президентом та його дружиною.

«Ввечері до нашого табору знову під’їхала машина президентської охорони, – згадує А. Ханко. – Ми вже й не знали що й думати… З джипу вийшов кремезний чоловік і попрямував до нас. Як з’ясувалося, він прибув за дорученням президента. В. Ющенко передав керівнику нашої експедиції подарунок – наручні годинники, а мені – термос…».

Через тиждень після зустрічі було опубліковано каз Президента про встановлення Дня археолога

Ющенко Археолог

Через тиждень після пам’ятної зустрічі, каже А. Ханко, було опубліковано Указ Президента країни про встановлення Дня археолога. Його появу заступник голови Полтавської облради пов’язує із тим, що В. Ющенко, відвідавши місце розкопок під Керчю, і на власні очі побачивши, якою важкою працею археологам доводиться з глибин історії добувати предмети культури і побуту давніх цивілізацій, встанови професійне свято для українських археологів.

«Після зустрічі з президентом Ющенко ми ще довго пригадували кожну її деталь і ділилися враженнями від спілкування з главою держави, – каже нині А. Ханко. – Варто зазначити, що після цієї пам’ятної події мені значно легше доводилося працювати в експедиції. Якщо хтось з колег вередував і не хотів ставати на вивезення землі – нелегку і, фактично, нецікаву операцію, я говорив, що коли змусив самого Президента України це робити, то «своїх» точно змушу…».

Олександр Брусенський

На фото: 1. А. Ханко. Фото автора.

2,3. Ющенко – фото з архіву А. Ханка.