Як проходить судова реформа розповідали на прес-сніданку для журналістів

Прес-сніданок

4 липня відбувся прес-сніданок ВГО «Комітет виборців України», присвячений інформаційній кампанії інформування громадян щодо основних аспектів судової реформи. Цей прес-сніданок проводився в рамках проекту «Підвищення обізнаності громадськості щодо стану та ходу судової реформи на місцевому та національному рівнях», який реалізовує ВГО «Комітет виборців України», в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя».

Модерував захід Євген Янкевич, координатор програм ВГО КВУ у Полтавській області.

Прес-сніданок для полтавських журналістів коштом «американського народу»

Прес-сніданок з журналістами
Прес-секретар обласного апеляційного суду Олена Швидка

Прес-сніданок, присвячений судовій реформі, вперше в практиці полтавських журналістів проходив просто у дворі одного з багатоповерхових будинків на вулиці Соборній. Посеред двору поставили стіл для спікера – прес-секретаря обласного апеляційного суду Олени Швидкої. Під вітами дерев розставили стільці для представників ЗМІ. Тож жителі будинку та випадкові перехожі, які безперервною вервечкою тяглися двором, також мали змогу послухати, про що говорили представники суду з журналістами. На такий крок організатори прес-конференції вимушені були піти через занадто мале приміщення, де запланували проведення прес-конференції. Довелося її проводити просто неба.

До речі, на радість і дворовим котам, які зібралися біля журналістів. Вусатих і смугастих привабив запах ковбаси та сиру, якими пригощав учасників заходу його організатор  Євген Янкевич, представник Комітету виборців України, тому й назвав його «прес-сніданок». І пояснив, що захід проводиться «за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку».

Прес-сніданок для журналістів
Так проходив «прес-сніданок» для журналістів.

Прес-сніданок розпочався з того, що О.Швидка розповіла про кадрову ситуацію в судах. На Полтавщині катастрофічно бракує суддів, що вже призвело до того, що в Лохвицькому, Семенівському та Карлівському районах суди взагалі не працюють, а в Новосанжарському та Хорольському районних судах на сьогодні працюють всього по одному судді.

За її словами, зараз усі суди в області перебувають у стані реорганізації відповідно до Указу президента України про судову реформу. Після її завершення з 31 місцевого суду, які на сьогодні ще є в області, на Полтавщині залишиться всього 12 судів загальної юрисдикції. Тобто, судів першої інстанції. Та ще апеляційний суд.

Судова реформа збільшить зарплати полтавських суддів до 88 тисяч гривень на місяць

Прес-сніданок з журналістами в Полтаві
Прес-сніданок з журналістами в Полтаві присвячений судовій реформі

Апеляційний суд так само переживає не кращі часи, адже судова реформа предбачає його ліквідацію і створення нового – Полтавського апеляційного суду. Його назву вже офіційно зареєстровано. Судді, яких перепризначатимуть, почали проходити кваліфікаційну комісію. Поки що призначено лише виконуючого обов’язки керівника апарату суду Олександра Макаревича. Правда, «старий» апеляційний суд в області працюватиме й надалі, доки не буде створено «новий» суд на його базі. Але і в цьому суді вже почалися проблеми з кадрами. Зараз там працюють, за інформацією О. Швидкої, 29 суддів при штатній чисельності – 39. А ще кілька років тому в апеляційному обласному суді було по штату 52 судді.

Отже, суддів на Полтавщині катастрофічно бракує навіть за пристойну зарплату, яку їм платять платники податків. За інформацію О. Швидкої, після реформи зарплата судді апеляційого суду становитиме 50 прожиткових мінімумів для громадян. Тобто майже 88 тисяч гривень на місяць. Судді судів першої інстанції (районних і міських) отримуватимуть до 50 тис. грн. До реформування вони мали зарплату у 22-25 тис. грн на місяць.

Прес-сніданок
Будинок у Розсошенцях С. Гальонкіна (фото із сайту https://blog.prosud.info

Журналісти поцікавилися долею нинішнього голови обласного апеляційного суду Сергія Гальонкіна, який торік задекларував п’ятиповерховий маєток у Розсошенцях (Полтавський район) площею 661,2 кв. метрів. О. Швидка підтвердила, що чинний голова суду вже пройшов кваліфікаційну комісію. Щодо грошей, за які суддя побудував невеликий замок, то це питання вже зняте, як зрозуміли представники ЗМІ.

«Сергій Анатолійович Гальонкін – голова нашого суду. Він уже пройшов кваліфікаційне оцінювання і на сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів ви можете ознайомитися з результатами. Виникало питання (щодо законності побудови маєтку – авт.), він  надавав пояснення під час співбесіди, коли засідала комісія», – відповіла О. Швидка.

Проблеми з кадрами суддів у області почалися після того, як 2016 року чимало представників суддівського корпусу написали заяви і пішли у відставку. Конкурсу на заміщення їхніх посад і досі не оголошено. Тому, наголосила прес-секретар О.Швидка, через брак суддів у районах області цивільні справи у судах лежать і чекають, коли прийде суддя. А кримінальні справи відправляють до апеляційного суду, де їх направляють до інших судів і там розглядають…

Надалі прес-конференції плануються раз на два тижні. На таких конференціях журналісти і всі небайдужі полтавці зможуть поспілкуватися з представниками судової адміністрації та  детальніше ознайомитися з особливостями впровадження судової реформи.

Прес-сніданок проходив у формі жвавого обговорення. Учасників цікавила низка питань щодо основних нововведень судової реформи як в Україні, так і на Полтавщині.

Олександр Брусенський

Фото автора