Як у Кременчуці поліція розслідує видурювання грошей

як відбувається видурювання грошей на Полтавщині

Нещодавно пенсіонерка з наддніпрянського міста потрапила на гачок до шахраїв, які виманюють у людей гроші за схемою «ваш син у поліції». Їй зателефонував чоловік, який представився слідчим Сергієм Миколайовичем, і повідомив, що її син збив людину, щоб залагодити ситуацію, потрібні 5 тис. доларів. Перелякана літня жінка зібрала по сусідах частину суми, і передала «представникові слідчого», й лише після цього зателефонувала синові. Неважко здогадатися, що ця ситуація – звичайне видурювання грошей і в нього все було гаразд.

Син одразу ж приїхав до матері й викликав поліцію. Жінка повідомила «слідчому», що вже зібрала суму, якої бракує… Незабаром на квартиру до пенсіонерки прийшли по гроші двоє молодиків, яких і затримали патрульні поліцейські. І ось тут починається найцікавіше.

Організатор справи з видурювання грошей спочатку благав, а потім зловтішався

як відбувається видурювання грошей на Полтавщині

Як розповів журналістам «Кременчуцької газети» син постраждалої, у телефонах затриманих знайшли дуже промовисте листування. З нього випливало, що за дорученнями «Сергія Миколайовича» обидва регулярно отримували від різних людей суми в межах 5–10 тис. грн за видурювання грошей, і десяту частину залишали собі.

Аж раптом один із патрульних згадав, що в його дідуся шахраї видурили 7 тисяч доларів. «Тепер я збрию з них набагато більше», – заявив він, і патрульні одразу ж поїхали на квартиру затриманих.
Невдовзі після інциденту пенсіонерці зателефонував «Сергій Миколайович», який благав не писати заяву в поліцію та обіцяв повернути гроші. Однак наступного дня тон співрозмовника різко змінився: тепер він зловтішно повідомив, що платити нічого не буде, бо вже викупив затриманого кур’єра.

Шахраї нічого не бояться й офіційно наймають подільників

Завдяки журналістам ця історія набула розголосу. До поліції виникло чимало запитань. Як повідомила прес-секретар Кременчуцького відділу поліції Анна Васенко, затриманих молодиків 18 і 20 років і справді відпустили, але не за викуп, а тому, що вони проходять у справі з видурювання грошей як… свідки.
У поліції стверджують, що обидва офіційно найняті на роботу через одне з харківських агентств із працевлаштування. Працювали в багатьох регіонах України, й роботодавець винаймав для них квартири та платив по 10% від отриманих грошей.

То невже наївні хлопці не здогадувалися, які доручення вони виконують? Чи бажання заробити гроші (причому цілком пристойні) зробило їх сліпими й глухими?

Поліція шукає організатора, який займається видурюванням грошей

як відбувається видурювання грошей на Полтавщині

А тим часом у поліції кажуть, що шукають організатора афери. Припускають, що він перебуває в місцях позбавлення волі, звідки й керує офіційно найнятими кур’єрами. Начальник Кременчуцького відділення Нацполіціі Віталій Ботвина розповів, що його підлеглі вже кілька місяців розслідують низку подібних шахрайств з видурювання грошей у місті.

Ще близько десятка подібних справ розслідує сусідній територіальний підрозділ поліції. У деяких випадках прикмети кур’єрів, які отримували гроші, співпадають. Ботвина стверджує, що шахраї купують у колишніх (чи, може, й теперішніх) працівників банків дані про клієнтів, де вказані їхні телефони. Для збору грошей у місто приїжджають найняті кур’єри. Відпрацювавши одне місто, переїжджають у наступне. Однак висунути звинувачення в шахрайстві поліція їм не може, бо вони нібито не знають, чим займаються.

Побачивши сина, “кур’єр” одразу кинувся тікати

…Поки поліція в поті чола розслідувала масові випадки видурювання грошей, жителі Кременчука самотужки затримали ще одного кур’єра. А поліція його… Правильно: знову відпустила.

Жительці Кременчука зателефонував невідомий чоловік та повідомив уже знайому читачам байку: її син збив дівчину, яку госпіталізували, а для того, щоб його звільнити, потрібно заплатити 5 тис. доларів. У цей момент син жінки був удома й зрозумівши, що відбувається, попросив матір підіграти аферистам. Жінка сказала, що вдома є лише тисяча доларів, але вона готова обійти сусідів і зібрати гроші. При цьому виходити з дому жінка не може, тож чекатиме, коли хтось приїде й забере потрібну суму…

«Уже через кілька хвилин до будинку під’їхало таксі, з нього вийшов чоловік, – розповів у редакції «Кременчуцької газети» син жінки, який назвався Костянтином. – Він зайшов до під’їзду, піднявся в квартиру й представився мамі, що його послав працівник прокуратури Захаров.»

До речі, заступником прокурора Кременчука працює Олексій Захаров, та кур’єр міг цього не знати й назвати прізвище спонтанно. Однак він добре знав, чого приїхав! Коли з кімнати вийшов син жінки, кур’єр одразу почав тікати. Але на першому поверсі його спинив сусід.

«У прольоті між першим і другим поверхом ми його затримали, – стверджує Костянтин. – Викликали поліцію. З розшуку хлопці приїхали швидко. Слідчий довше їхав… Поліція спілкувалася з таксистом, але той не працює з кур’єрами, приїхав за викликом. Згодом стало відомо, що сам кур’єр із Луганської області, що прийти за грошима його попросив друг на ім’я Антон».

“Кур’єри” проходять у справі з видурювання грошей як… свідки

як відбувається видурювання грошей на Полтавщині

Як повідомляє «Кременчуцька газета», сусіди звернули увагу на неузгодженість дій поліціянтів після затримання кур’єра.

«Я чув, як один поліцейський сказав, що не знає, що з ним робити, як оформити затримання… Потім вони близько години перемовлялися по телефону між собою. Потім прозвучала фраза, що начальник поліції Ботвина сказав не метушитися, бо вони все одно кур’єра затримувати не зможуть», – розповів журналістам один із жителів будинку.

Отож затриманого знову відпустили. Не виключено, що він поїде на окуповану територію, підозрюють люди.

Ледь не став жертвою і… захисником шахраїв

Цікаво, що Костянтин, син потерпілої, працює адвокатом. Нещодавно йому пропонували захищати такого ж кур’єра, затриманого на гарячому за видурювання грошей. Але після єдиного телефонного дзвінка більше ніхто йому не телефонував. Тож, вочевидь, поліція відпустила кур’єра, й послуги адвоката тому не знадобилися.

Схоже, що в Кременчуці не надто довіряють поліції. І для цього є всі підстави.

Дарина СОЛОДКА.