Яке ім’я потрібно полтавському аеропорту?

Здається, революційний вихор перейменувань українських вулиць і міст, спровокований законом про декомунізацію, нарешті вщух. Пересічні громадяни мали б полегшено зітнути і покірно звикати до нових назв рідних вулиць і провулків. Та на полтавців звалилася нова напасть: натхненні успіхом, місцеві депутати вирішили не зупинятися на досягнутому і продовжити процес перейменування.

Дійшла черга до полтавського летовища. Наприкінці минулого року Кабінет Міністрів України надав аеропорту Полтави статус міжнародного, ця подія і стала приводом для того, аби надати аеропорту нову назву. Причому таку, яка б відповідала духу часу і новому трактуванню історії. А щоб не налякати людей остаточно, депутати не наважилися руйнувати все нанівець, запропонували лише скорегувати стару назву на новий лад, наприклад: «Аеропорт «Полтава» імені Івана Мазепи». Або: «…імені Симона Петлюри».

Сучасно? Цілком! Пам’ятаєте, як осучаснили «старі пісні про головне»? Просто проспівали їх на новий лад. Вишукувати джерела фінансування для осучаснення матеріальної бази аеропорту, аби він справді підтверджував високий статус міжнародного – справа невдячна і клопітка. До того ж, потребує відповідних компетенцій. Набагато легше просто поміняти вивіску. І все! І ти вже увійшов в історію як реформатор. Мабуть саме такими міркуваннями й керувалися депутати полтавської облради, коли дійшли висновку про актуальність зміни назви полтавського летовища. Хоча рушієм дискусії стосовно нової назви аеропорту виявився сам міністр інфраструктури України Володимир Омелян:

– Ми спілкувалися з очільником області, – розповів міністр. – Я кажу: подумайте над назвою аеропорту. Зокрема, це може бути аеропорт імені Симона Петлюри. Сподіваюся, ця ідея відбудеться, бо це дійсно яскравий представник української історії, який народився саме в цих місцях.

Отже, дискусія про нову назву старого аеропорту стартувала 7 лютого. В якості претендентів, чиє ім’я буде красуватися на брамі повітряних міських воріт, вибрано п’ятеро:
1. Микола Гоголь.
2. Іван Котляревський.
3. Іван Мазепа.
4. Симон Петлюра.
5. Григорій Сковорода.

Чому саме ці кандидати? Пояснення просте: оскільки аеропорт «Полтава» відтепер буде відомий на весь світ, треба назвати летовище ім’ям людини, яка символізує наше місто і відома широкому загалу.

Свій голос на користь тієї чи іншої видатної постаті може надати кожен полтавець, зайшовши на сайт: vdmk.org/3011, або надіславши смс-повідомлення «2294 (пробіл) номер відповіді» на номер 93-117-00-35.

Однак багато полтавців незадоволені варіантами, зазначеними керівництвом області. Також викликає подив, що жоден із запропонованих кандидатів не має ніякого стосунку як до повітроплавання взагалі, так і до аеропорту зокрема. (Ну, хіба що Гоголь, бо його коваль Вакула все-таки літав з Диканьки до Петербурга, осідлавши чорта). Чимало й таких, хто категорично не сприймає самого факту надання аеропорту імені якоїсь людини.

«Надавати ім’я людини аеропорту – абсурдно в принципі!», – читаємо в одному з коментарів. – «Що таке аеропорт? Це не навчальний заклад, не театр і не філармонія. Це, по суті, – повітряні ворота в місто. І логічно на цих воротах бачити назву міста. Всі вузлові станції транспортного сполучення ідентифікують за назвою міста. Якщо таких станцій в місті декілька – додається друге слово, щоб їх розрізняти. Наприклад, залізнична станція «Полтава-Південна» або «Полтава-Київська». Якщо хтось хоче до назви міста просто додати ім’я людини (нехай і видатної) він, по суті, робить спробу назвати місто іменем цієї людини».

«Як на мене, – пише у Фейсбуці наш земляк, 95-літній Ілля Розенфельд, – назва “Аеропорт Полтава” звучить дуже гарно. На відміну від безлічі інших міст, саме Полтава оспівана Пушкіним і є знаковим містом в історії Європи, в тому числі Росії, Швеції, України, Польщі та ін. Нітрохи не гірше Орлі, Хітроу або Шарля де Голля в Парижі. Тож не треба нічого вигадувати».

«Кожен кулик своє болото хвалить, – заперечує йому полтавець Владислав Смирнов. – Ми теж повинні своє вихваляти! Чому, приміром, не назвати аеропорт іменем Ніни Бочарової? Ніна Бочарова – знаменита полтавка, уродженка Супрунівки, що неподалік аеропорту, дворазова олімпійська чемпіонка XV Літніх Ігор в Гельсінкі 1952 року. Чемпіонка світу 1954 року в командній першості і в командних вправах з обручем. Абсолютна чемпіонка СРСР 1949 і 1951 років, чотириразова чемпіонка СРСР в окремих видах багатоборства. Народилася велика гімнастка у 1924 році. Зараз їй 93 роки. На Полтавщині, на жаль, про неї не згадують. А даремно!»

Є й такі, хто сприймає ситуацію з гумором: «У Остапа Бендера з Козлевічем був автомобіль “Лорен Дітріх” під назвою «Антилопа Гну», а в Полтаві буде аеропорт під назвою «Петлюра». Адже Петлюри були за видом діяльності – перевізники…».

До речі, в 2016 році вже була непроста ситуація з перейменуванням аеропорту «Бориспіль». Тоді проводили онлайн-голосування на сайті Міністерства інфраструктури. Найбільше голосів набрала пропозиція надати Київському міжнародному аеропорту “Бориспіль” ім’я гетьмана Івана Мазепи.

Серед варіантів були імена Ігоря Сікорського, Казимира Малевича, Олега Антонова, Павла Чубинського, та за них проголосувало значно менше. Також була передбачена відповідь “залишити без змін”. Проте трудовий колектив аеропорту виступив проти присвоєння такого імені летовищу. І це було в рамках Закону України «Про присвоєння юридичними особами та об’єктами права власності імені (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних і святкових дат, назв і дат історичних подій».

Для обслуговування Міжнародного аеропорту «Полтава» поки що не набрано колектив, який міг би з чимось не погодитися. Може, тому депутати й поспішають із назвою?

Сергій МИКОЛЕНКО