У Полтаві запрацювали ринки. Але не всі

Послаблення карантинних заходів дозволило з 11 травня відкрити ринки. Але не всі, а лише частину продовольчих. За інформацією ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області, в обласному центрі відновили роботу 7 продовольчих ринків. У перший же день, коли запрацювали ринки, ми побували на Центральному.

Потрапити на ринок і вийти з нього можна лише через двері у критий павільйон. На вході охоронець дистанційним приладом перевіряє температуру, але чомусь на тильному боці долоні. Каже, це значення не має, може поміряти й на лобі.

Покупців небагато, продавців – теж. Приміром, молоко, сир, сметану продавали всього дві жіночки, мед – єдина продавчиня.

На прилавках встановлені дерев’яні рамки з натягнутою на них плівкою. Тож обличчя продавців відділені від покупців цим прозорим тоненьким бар’єром. А ще – маскою на обличчі, яка тут у кожного, хто перебуває по обидва боки «барикад». Добре, що запрацювали ринки, та мимоволі згадуються наші супермаркети, працівники яких не бояться відвідувачів і не ховаються від них за прозорою плівкою.

Такі самі щити з плівкою й на відкритому повітрі, де торгують овочами, фруктами, городиною і розсадою. Тут людей трохи більше. Щоб вибрати товар, заглядають за щиток або підходять збоку. Запитую одну з продавчинь, чи зручно їй працювати за таким екраном. Вона з досадою відмахується: «А що зробиш? Інакше не можна».

– Спасибі, що хоча б так дозволили торгувати, – відповідає за неї жіночка, яка купує розсаду капусти. – В мене земля в огороді вже стогне, розсади просить, а де її взяти, як не на ринку?

Почувши, що запрацювали ринки, пенсіонери пішки рушили скуповуватися

– Так, нарешті запрацювали ринки. Шкода тільки, що автобуси не пустили, − зауважує продавчиня овочів. − Як людям доїхати, щоб скупитися?

Справді, як добралися на ринок літні покупці, яких чимало, адже громадський транспорт у Полтаві не перевозить пенсіонерів? Пояснюють: коли почули, що запрацювали ринки, прийшли пішки. Повертатимуться теж пішки з важкими торбами. Дехто тепер їздить велосипедом.

Та все ж торгівля йде, продавці радіють нечисленним поки що відвідувачам, пропонують свій крам, охоче знижують ціни. Покупці теж, відчувається, скучили за базарним різноманіттям, і щасливі від можливості потовктися, вибрати потрібний товар, поторгуватися. Ожили від довгої вимушеної «сплячки» й симпатичні циганочки: опустивши маску на підборіддя й набираючи повні груди повітря, вони пробують голос:

– Джинсы, джинсы, джинсы! Недорого. Все размеры есть.

Стоп! Джинси – на продуктовому ринку? Це ж порушення! Та справа в тому, що сусідній речовий ринок «Полімпекс» досі не працює. Як і низка інших промислових ринків. 12 травня зранку підприємці «Полімпексу», не потрапивши на свої робочі місця, рушили до міської ради. Там вони вимагали дозволити їм працювати. У відповідь в. о. міського голови О. Шамота заявив, що це не компетенція міської ради, а постанова Кабміну № 343 про послаблення карантинних обмежень не передбачає відновлення роботи речових ринків. І порадив підприємцям оформити допомогу з часткового безробіття.

Однак люди хочуть працювати, а не отримувати подачки від держави. Вони наводили приклади інших міст, зокрема Харкова й Одеси, де відкрили всі ринки. І заявили, що будуть і надалі виходити на акції.

Сергій МИКОЛЕНКО.

Перший день роботи Центрального ринку в Полтаві. Фото автора.
Підприємці ринку “Полімпекс” під стінами міськради. Фото Суспільне Полтава.