Заради працевлаштування одного пенсіонера-нездари місцева влада зробила заложниками 60-тисячне населення району

Миргородська ЦРЛ

16 листопада ц.р. відбулася сесія Миргородської районної ради, на якій серед інших питань розглядали й питання про розірвання трудового контракту з головним лікарем Миргородської ЦРЛ Ярославом Будним. Спонукою до цього було звернення директора Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктора Лисака до голови Миргородської РДА Юрія Коваленка та голови Миргородської райради Леоніда Яринича, датоване 2 листопада.

У листі, зокрема, зазначалося: «Вивчивши роботу Миргородської ЦРЛ, департамент дійшов висновку, що поточне управління закладом під керівництвом Я.В.Будного не забезпечує належного рівня надання медичної допомоги населенню відповідно до стандартів Міністерства охорони здоров’я. А забезпечення належного рівня надання меддопомоги, ефективна діяльність закладу, раціональне використання майна є основними умовами контракту, укладеного між головою Миргородської РДА та головлікарем Я.Будним. Тому департамент наполягає на негайному достроковому розірванні контракту».

Миргородська ЦРЛ потрапила на “ТСН”

Поза сумнівом, що цьому документу допоміг народитися сюжет «ТСН» про жахливу ситуацію у патанатомічному відділенні лікарні, який на всю країну 30 жовтня показав телеканал «1+1».

У моргу за кілька місяців скопичилося до 10000 зразків людських тканин, здані на аналіз. Завідувач патанатомії Сергій Ковтун повинен був їх зробити. Адже люди чекали результатів, як вироку: є рак чи немає, є інша патологія чи немає. Бо без діагнозу лікарі не можуть призначити лікування. Однак через брак реактивів він їх не зміг зробити. Через відсутність холодильних камер в Миргородській ЦРЛ багато зразків при кімнатній температурі просто згнило, наповнюючи приміщення неймовірним і отруйним трупним смородом. Чимало пацієнтів померли, так і дізнавшись про свій діагноз.

До речі, ситуація виявилася ще жахливішою, ніж два роки тому, бо й тоді миргородські активісти викликали журналістів «ТСН» у морг Миргородської ЦРЛ.

Цього ж разу в сюжеті була присутня ще й детективна складова: напередодні візиту столичних телевізійників Я.Будний разом з начмедом лікарні Н.Сябрук підігнали до моргу машину, щоб вивезти баночки зі зразками тканин, а по-простому, викрасти. Сергій Ковтун не дозволив цього зробити. А громадські активісти, лікарі, козаки змушені були чергувати всю ніч біля патанатомки аж до приїзду журналістів…

Чому Будного не можуть звільнити з посади головного лікаря Миргородської ЦРЛ

Та доки поінформовані миргородці укладали парі – виженуть тепер з роботи Будного чи залишать, у районних владних кабінетах метушилися, як вчергове «врятувати» Будного. У повідомленні в районній газеті «Прапор перемоги» про сесію читачі в порядку денному так і не знайшли питання про «розірвання трудового контракту» з Будним. Утім, в останній момент, як потім сказав на сесії голова РДА Ю.Коваленко, «Я включив це питання в порядок денний». Ні, він не обмовився. Всі давно знають, що Коваленко «рулить» не тільки аміністрацією, а й радою…

І тут дуже доречно пригадати, що питання невідповідності Я.Будного займаній посаді через низьку якість надання медичних послуг населенню, провальну кадрову політику, безкарні лікарські помилки, хамство, благодійні внески, за які ніхто не звітує, побори, цькування неугодних лікарів та потурання підлабузникам, корупцію в Миргородській ЦРЛ Громадська рада при Миргородській РДА порушувала ще більше двох років тому. Виходили й центральні ЗМІ. Але головлікар Я.Будний та його покровителі – голова Миргородської РДА Юрій Коваленко та голова Миргородської райради Леонід Яринич начхали навіть всеукраїнську пресу.

Годі й казати про сигнали та вимоги місцевих активістів, лікарів і полтавських журналістів! Та плювали з високої гірки! Такого «ігнору» влади, а мова йшла не про комбінат з виготовлення рогожок, а про комунальну установу, що має опікуватися здоров’ям та життям людей, не було ні при президенті Кучмі, ні навіть при Януковичу, котрого вважають мірилом «беспредела».

У січні цього року миргородські активісти попросили мене написати статтю про ситуацію в Миргородській  ЦРЛ. Написала. А також організувала їм зустріч у Департаменті охорони здоров’я Полтавської ОДА, де вони зустрілися з головлікарем Миргородської ЦРЛ уперше за два роки. Потім ми разом їздили до Ольги Богомолець, голови профільного парламентського комітету.

Наприкінці січня у Миргород приїздила численна комісія з департаменту. Висновок комісії на 21 аркуші (це при тому, що були перевірені далеко не всі відділення й служби ЦРЛ): розвалено все, що можна. Коли цей документ виставили у Фейсбуці, то люди писали в коментарях: якби в головного лікаря був хоч грам совісті, то треба застрелитися, а не ганьбитися так на схилі літ.

Департамент у цих висновках комісії рекомендував Миргородській райраді та РДА (а Миргородська ЦРЛ знаходиться в оперативному управлінні РДА, тобто, Ю.Коваленка) звільнити Я.Будного з посади. Тільки й на рекомендацію департаменту ОДА і Коваленко, і Яринич начхали! Нехай страждають тисячі пацієнтів поліклініки й лікарні, аби тільки Будний числився головним лікарем!..

Миргородська ЦРЛ – найгірша на Полтавщині

Загалом із січня по листопад ц.р. довелося написати 20 (!) статей про різні аспекти роботи миргородської лікарні: «запоротих» пацієнтів, безсоромне викачування грошей, тривалий конфлікт через лікарню між міською та районною владою, добре налагоджений бізнес кількох сімейних кланів, погіршення умов праці через надання кабінетів під кафе підприємцям, які наробили стотисячних боргів за оренду й здиміли та ін.

Перепрошую у тих, чиї болі так і залишилися у мене в робочому блокноті. Бо зверталося стільки постраждалих від «людей у білих халатах», що на всі історії не вистачило ні фізичних, ні моральних сил. Зокрема, перепрошую і у вдови Лідії Фролової, чия розповідь про те, як колеги з Миргородської ЦРЛ «надавали допомогу» її тяжкохворому чоловікові, який багато років пропрацював у лікарні завідувачем відділення, просто шокувала.

Після статті у лютому ц.р. я зателефонувала Юрію Коваленку й поцікавилася, чи звільнятиме він Ярослава Будного після вбивчих висновків обласного департаменту охорони здоров’я? Справа в тому, що у порівнянні з радянськими часами, коли головний лікар районної лікарні підпорядковувався лише начальнику обласного управління охорони здоров’я, нині у головлікаря, по суті, потрійне підпорядкування: по медицині він підзвітний обласному департаменту; він очолює комунальний заклад районної ради, тому підпорядковується районній раді, а позаяк лікарня знаходиться в оперативному управлінні РДА, то безпосереднім роботодавцем, який укладає контракт з головлікарем, є голова РДА.

І от на моє логічне запитання Юрій Коваленко відповів, як відрізав: «І не подумаю звільняти Будного!» Тобто, вкотре підтвердив, що непрофесійний медик, нездатний менеджер, замішаний у численних корупційних скандалах, неавторитетний керівник, його цілком влаштовує. Дарма, що від цього страждають пацієнти міста й району, де налічується 60 тисяч населення!

Як після такого не припустити (та ще й знаючи Юрія Миколайовича!), що Коваленко «кришує» Будного не за його красиві очі, а за набагато вагоміші «аргументи»…

До речі, оточувати себе негідниками, напівкримінальними елементами, потурати їм, використовувати для вирішення справ неюридичним шляхом – вельми характерно для Юрія Коваленка. Ну коли ти зав. свинофермою – то одна справа. А коли – перша особа в районі, призначена президентом, і провадиш нібито державну політику, то зовсім інше…

Миргородська ЦРЛ і кадрова політика

У лютому ц.р. як реагування на висновки комісії з Полтави з посади заступника головного лікаря з медичної частини ЦРЛ зняли Ю.Наумова (одразу ж перемістивши його на посаду заступника головлікаря з медсестринства), а призначили на його місце Наталію Сябрук. А ще позаводили журнали, де їх не було. На цьому «радикальні зміни» вМиргородській ЦРЛ закінчилися.

Нова начмед Сябрук теж «не балувала» відділення своїми візитами. У моргу як два роки тому не було реактивів, інструментів, спирту, холодильників і кондиціонерів, то й на жовтень 2018 року їх не було. Як у хірургії не було медикаментів на невідкладні операції, так їх і немає… Але це її цілком влаштовує: стаж іде, пристойна зарплата теж. Вона багато подорожує мальовничими місцями, виставляючи свої фото у соцмережах, наче від того пацієнтам повинно бути ліпше. Хоч могла б брати приклад з полтавських посадовців, зокрема, заступника полтавського міського голови з питань ЖКГ Олексія Чепурка, котрий щотижня у Фейсбуці виставляє звіт про зроблене… Хоча знаючі люди пояснювали: Наталію Ігорівну не для того «підвищили», щоб вона справді наводила порядок у лікарні та руйнувала роками відпрацьовані корупційні схеми…

У Коваленка була можливість звільнити Я.Будного «красиво»: провівши його на пенсію влітку, бо головлікарю тоді виповнилося 60 років. Але навіть такою можливістю зберегти хорошу міну при поганій грі він не скористався…

Кваліфіковані медики просто не витримують

Звільняються, оголюючи цілі відділення лікарні. На ключових посадах Миргородської ЦРЛ залишаються працювати здебільшого пенсіонери, заміни їм немає. І не лише тому, що роками райдержадміністрація не вирішує питання надання житла молодим спеціалістам. Їх просто «виїдають» старші колеги. Але й на цей «дзвіночок» (та ні, вже «дзвін»!) не реагують ні Леонід Яринич, ні Юрій Коваленко.

Ну і за законами жанру трапилося те, що справило ефект розірваної бомби: сюжет по центральному телебаченню про морг, в якому Будний учергове «прославив» Полтавщину від Закарпаття до Луганщини й від Волині до Херсонщини.

Здавалося, після такого сорому відповідальні депутати на чолі з головою райради повинні б посипати голову попелом і в три шиї поганою мітлою гнати Будного. Однак Л.Яринич 6 листопада надсилає на ім’я директора департаменту охорони здоров’я В.Лисака листа, в якому пише, що рада розгляне питання звільнення Будного, якщо буде обгрунтуване подання Миргородської РДА, а також, якщо контролюючі органи, в т.ч. й департамент охорони здоров’я, нададуть документально підтверджені висновки про доцільність дострокового припинення трудового контракту з Я.Будним.

Так, шановні, а вам у лютому ц.р. уже надсилали документ комісії департаменту з описаними на 21 сторінці недоліками в роботі адміністрації лікарні з рекомендацією зробити адмінвисновки! Реакції – нуль! І чи хоч хтось із депутатів його читав?!

Миргородська ЦРЛ: неправильні діазнози й лікування, побори з пацієнтів…

Звісно, громадськість тепер може клопотати перед президентом Порошенком про нагородження Юрія Коваленка медаллю, ні орденом – «За кришування падлюк»! Бо кількарічне збереження на посаді Будного – це відтік кваліфікованих кадрів, хронічна затримка зарплати медпрацівникам, додаткові побори з пацієнтів, неправильні діазнози й лікування, скалічені й померлі від лікарських помилок і недбалості. Потерпілі та їхні родичі тепер можуть подавати до суду позови про відшкодування моральної й матеріальної шкоди…

Виступив голова РДА Ю.Коваленко. Повідомив, що Віктор Лисак наполягає на звільненні Будного, але, мовляв, він не став ухвалювати одноосібного рішення про розірвання трудового контракту, врахує думку депутатів. Ще сказав, що Лисак погрожує позбавити Миргородську ЦРЛ ліцензії, що викликало незадоволене гудіння у сесійній залі.

Виступив і Ярослав Будний, який розповів, що патологоанатом-гістолог Сергій Ковтун звільнився за власним бажанням, але для моргу закуплені реактиви для аналізів і замовлено витяжку.

У цьому місці хочеться просльозитися. Й згадується відоме різдвяне оповідання американського письменника О’Генрі «Дари вохвів». Молода пара Джим і Делла дуже люблять один одного. Живуть у злиднях, а так хочеться зробити коханому гарний подарунок на Різдво. Вона відрізає своє шикарне довге волосся, щоб на виручені гроші купити Джиму ланцюжок до його кишенькового годинника. А Джим, бажаючи порадувати Деллу, продає годинник і купує коханій вишуканий гребінь для волосся… Ви зрозуміли? То навіщо тепер ті реактиви, якщо нікому робити аналізи?! Це гроші, викинуті на вітер.

Миргородська ЦРЛ залишилася зі своїм теперішнім головним лікарем Будним

Депутати Миргородської райради проголосували за те, щоб лікарнею й далі «рулив» Ярослав Будний. Занавіс!!! «На манеже все те же…» Сумно й страшно за жителів Миргорода і району, бо вони, на жаль, не можуть розраховувати на якісну медичну допомогу у своїй центральній районній лікарні… Хоча миргородські активісти, які були на сесії райради, в один голос кажуть про розіграний Коваленком спектакль, бо депутати завжди голосують, як скаже «перший»…

Ситуацію коментує директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак:

– Голова РДА Юрій Коваленко, на мою думку, порушив трудове законодавство, адже особисто він є роботавцем для головлікаря Я.Будного, бо між ними укладено двосторонній контракт. І питання про його розірвання не потрібно було виносити на сесію. А тепер він казатиме, що не може звільнити Будного проти рішення сесії. У питанні щодо необхідності терміново змінити керівника Миргородської ЦРЛ мене підтримує і голова Полтавської ОДА Валерій Головко і його заступник, який курирує медицину, Олег Пругло.

Напередодні сесії я говорив з Будним. Той каже: «Якщо мені Коваленко скаже написати заяву «за власним», я напишу. Але ж він каже, щоб я залишався». На жаль, зараз немає кому в Миргородській ЦРЛ давати доручення по медицині, бо і головлікар, і начмед – порожнє місце…

Стосовно позбавлення лікарні ліцензії, це дуже ймовірно. Бо на базі Миргородської ЦРЛ створюється лікарня інтенсивного лікування ІІІ ступеню і вона не може бути, приміром, без гістології. Не шанували паталогоанатома, роками ігнорували його доповідні й службові записки, то фахівець і звільнився. Нехай спробують тепер знайти патанатома, щоб він ще й був гістологом! А вимоги Національної служби здоров’я дуже високі…

Людмила Стельмах (Кучеренко),

президент правозахисної ГО «Полтавський медіаклуб»