Заводське потерпає від диму зі звалища

Заводське сміттєзвалише

Полігон твердих побутових відходів в м. Заводське Лохвицького району регулярно підпалюють невідомі. Пожежникам дуже складно гасити сміття і особливо зернові відходи із елеватора. Дим вагомо впливає на здоров’я людей, провокуючи онкозахворювання, ацетонурію в дітей.

Особливо інтенсивно почало горіти Заводське звалище після того, як на початку минулого року ТОВ «Еко-енерго плюс» пропонувало збудувати біля Заводського сміттєпереробний завод. Проект підтримувала райдержадміністрація. Але громадські активісти проаналізували пропозицію й виявили, що обладнання, на якому планують здійснювати піроліз, недосконале. І в реакторах відбуватиметься банальне горіння сміття. Керівники підприємства – не компетентні в хімії й екології люди. Тож громада повстала і на зборах практично одностайно проголосувала проти заводу, який прозвали реактором.

Після того пожежі стали відбуватися майже постійно. Заводчани не вірять у настільки масове самозаймання від пріючих органічних відходів. Одні підозрюють, що палія найняли прихильники заводу, аби помститися. Інші – що їх влаштовує комунальне підприємство чи міська влада, аби зменшувався об’єм відходів на переповненому звалищі.

Заводське звалище
Заводське сміттєзвалище регулярно підпалюють.

Полігоном його називати не можна – гідроізоляція з гудрону давно вигоріла, рідина з усім, що містить сміття, тече у ґрунтові води. Однак жодного палія поки що не впіймали, тож усі підозри залишаються голослівними.

Сміттєві проблеми в м. Заводське не вирішуються

Основною темою громадського обговорення екологічної ситуації в Заводському, яке відбулося 30 листопада в залі засідань Заводської міськради, стало систематичне горіння звалища. Ініціювали зібрання і активно взяли в ньому участь активісти ГО «Посулля» Олександр Прекрасний, Віталій Хоменко, Єлизавета Сачура, Гліб Плескач. Обговорення за участю міського голови, керівника комунального підприємства, депутатів районної міської рад і небайдужих жителів Лохвиччини тривало майже 3 години.

А 5 грудня сміттєві проблеми м. Заводське обговорювали вже на нараді в Лохвицькій РДА за участю депутатів райради і керівників причетних підприємств.

Заводське сміттєзвалище
Заводське звалище влітку цього року.

Горіння відходів із синтетичних матеріалів призводить до утворення низки шкідливих сполук, зокрема, діоксинів. А ті через повітря проникають у людський організм і провокують онкологічні та інші хвороби. 2014 року в Лохвицькому районі зафіксовано 162 випадки ацетонемічного синдрому в дітей, із них у Заводському – 63, 2018-го – відповідно 262 і 96. Звісно, далеко не всі випадки офіційно зафіксовані. 2014-го онкозахворювання виявили у 7 дітей районі, із них 2 – із Заводського, 2018-го відповідно у 4 і 2 дітей.

Які відходи скидають на звалище Заводського

Левова частка відходів, які скидаються на звалище в м. Заводське – відходи з елеватора – лушпиння та сміття з насіння. Це той самий «Райзівський» елеватор, який майже щороку «посіває» в Заводському кукурудзяною потертю. Див ПП: “Елеватор знову “посівав” у Заводському кукурудзою” .

За утилізацію відходів елеватор платить комунальному підприємству «Комунсервіс», яке хоч якось обслуговує Заводське звалище. Такі відходи можна переробити здавати для виготовлення паливних пелетів на інше підприємство чи створити свій цех. Або ж перегноювати їх на компост – добриво, використовувати для мульчування на полях. Свій пелетний цех учасники зібрання пропонували створити і КП «Комунсервіс».

Із елеватора вивозять 5 тис. кубометрів відходів на рік, плюс відходи, які привозять комунальники та інші підприємства, в тому числі й із територій кількох сільрад. Такої кучугури одночасно ніхто не бачив. Умістити цей об’єм на існуючій площі просто неможливо. Хоча офіційно площа звалища – близько 1,5 га, фактично воно «розрослося» ще на 2.

– На даний час полігон заповнений на 80%, – вважає міський голова Віталій Сидоренко. – Туди звозять відходи із Заводського, Сенчі й Корсунівки. Ми планували цього року засипати відходи ґрунтом, але не вийшло. Якщо вийде, це дозволить збільшити термін його експлуатації. Питання підпалів – це до правоохоронних органів. Плануємо першочергово обгородити звалище. А сортування й переробку сміття треба організовувати всім районом.

Сергій Грибовод, депутат районної ради і власник цеху з переробки елеваторних відходів на пелети, розповів, що й на території Лохвиччини, і в сусідніх містах відходи раніше горіли й диміли. Тепер їх здебільшого переробляють на паливо. До речі, цех Грибовода, який викидав улітку хмари пилу і смороду, тепер не курить у такому обсязі після зміни сировини. Улітку переробляли вогкі та смердючі відходи з жомових ям, у яких відбувалися процеси гниття і бродіння. Сергій Миколайович визнав свою помилку, зізнався, що хтось його «розвів», чи то порадив, чи змусив узяти на переробку ці відходи. Ім’я цього «порадника» Грибовод не назвав.

Заводське сміттєзвалище
Заводське сміттєзвалище горить майже постійно

Лунало чимало закидів міському голові. І про випиляні дуби біля звалища, про які він казав, що заявив у поліцію, але насправді заява не зареєстрована. І про те, що не організував охорону звалища від підпалів. І про те, що пожежники дуже швидко приїжджають на виклики, але на Заводське звалище їх не викликають насправді. Досі Віталій Сидоренко погоджувався, що це дуже погано, але ніяких конкретних рішень не прийнято і нічого не зроблено.

За 3 години люди внесли багато пропозицій, що робити для припинення пожеж. І сподіваються, що тепер Заводська міська рада подбає про вдосконалення збору сміття у приватному секторі, штрафуватиме злісних паліїв, посприяє переробці лушпиння з елеватора, організує охорону звалища, а в подальшому і його перенесення та оснащення за сучасними екологічними нормами. Можливий варіант – поливання відходів таким же об’ємом води для ущільнення і пересипання негашеним вапном для зменшення кислотності, але вони нікуди не подінуться.

А тим часом Заводське сміттєзвалище горить, забруднюючи все довкола

У районі налагоджено вивезення сміття на звалища. Обсяг стихійних звалищ зменшився в рази. Тоді як, наприклад, село Піски 10 років тому було засипане сміттям, кучугурами вкриті не лише кущі, лісосмуги й переліски, а навіть недавні могили на цвинтарі. Тепер гидити біля дому немодно, у селах встановлені контейнери.

Міський голова Лохвиці Віктор Радько розповів, як удосконалюється лохвицький полігон ТПВ, що сортувальна лінія для відходів уже створюється. Можливо, через лохвицький полігон ТПВ у майбутньому проходитиме сміття з усього району й відправлятиметься на переробку. На території колишнього будівельного управління неподалік звалища вже діє лінія з виробництва пелетів. Спресовані тріски з гілля використовуються для котелень дитсадків і шкіл у місті. А на звалищі гілля – сприятлива умова для пожеж.

Заводське сміттєзвалище
На Заводське сміттєзвалище звозять відходи із Заводського, Сенчі й Корсунівки.

На Лохвицькому звалищі допомагають попереджувати пожежі збирачі вторсировини, яких дехто називає «бомжами». Якщо вони бачать займання сміття, гасять своїми силами, а не виходить – викликають пожежників. У Заводському ж працівник знаходиться на полігоні ТПВ лише в робочий час, у інший час ніхто не пильнує.

Підсумком наради в РДА стало створення робочої групи з сільських і міських голів, депутатів райради, керівників підприємств і установ. Група має працювати над створенням у районі сортувальної лінії.

А тим часом звалище в. Заводське горить, виділяючи в повітря і ґрунт канцерогенні речовини. По кучугурах сміття, сухих бур’янах і кущах пожежна машина просто не може добратися до багатьох його куточків.

Олег ДОЛЕНКО

На фото – Заводське звалище влітку цього року.

Фото Олега Лісняка.