Живи і працюй в Україні чи трудова міграція?

трудова міграція

Трудова міграція на Полтавщині набуває катастрофічних розмахів. Тому в області розгортають широкомасштабний соціальний проект під лозунгом «Живи та працюй в Україні». У такий спосіб регіональна влада прагне скоротити відтік полтавців за кордон, куди наші земляки виїжджають все частіше у пошуках роботи за яку добре платять.

Трудова міграція в України після введення «безвізу», як і прогнозувалося, набуває катастрофічних масштабів. Приміром, лише в Польщі сьогодні працюють до двох мільйонів українців. Хоча самі поляки говорять про іншу цифру. Так, спікер Сейму Польщі Марек Кухцінський вважає, що наразі в Польщі працює до 2 мільйонів українців. Про це він заявив під час XI Форуму Європа-Україна.

«За різними оцінками, в Польщі працюють 1,3-1,5 млн. українців. Певний, що ця цифра вже більше – до 2 млн. Тільки віз минулого року було видано 3 млн.»- заявив він. – Якщо порівняти із ситуацією у Німеччині, ми не маємо таких проблем із робітниками, і це сповнює нас гордістю…» (www.eurointegration.com.ua).

Трудова міграція з України продовжить зростати?

трудова міграція

За прогнозами Національного банку Польщі, до кінця 2020 року польський ринок праці будуть поповнювати 200-300 тисяч українців щорічно. Національний банк України також прогнозує, що трудова міграція з України продовжить зростати ще 2-3 роки, але почне знижуватися в середньостроковій перспективі…

А тим часом відтік робочої сили вже сповна відчувають на себе і на Полтавщині. Так, протягом січня-лютого 2018 року до Полтавської обласної служби зайнятості України звернулось 2,9 тисяч роботодавців, які подали відомості про 10,1 тисяч вільних вакансій, що майже на 10% більше ніж у минулому році.

Ситуація з нестачею кваліфікованих кадрів в регіоні вже настільки загострилася, що в Полтавській ОДА всерйоз почали говорити про те, як переконати наших земляків в тому, що кордоном на них чекають не лише високооплачувана робота, але й безправ’я, приниження, ризик розпаду сімей в Україні тощо. І навіть було вирішено почати масштабну контр пропагандистку роботу, щоб переконати полтавців в тому, що і батьківщині нині можна заробляти не менше грошей, ніж, приміром, у тій самій Польщі.

Трудова міграція спричиняє відчутний дефіцит робітників.

Сьогодні стало відомо, що контрпропагандистська робота таки набирає обертів. Свідченням цього – втілення в життя пропагандистського проекту «Живи та працюй в Україні».

«Ті, хто скуштував заробітчанських харчів погоджуються, що в Україні не найгірша ситуація з роботою і соціальним захистом. Та й роботодавці, переживаючи кризу вмотивованих працівників, стали поступливішими…», – стверджують організатори проекту.

За даними, яку в облдержадміністрації надали для оприлюднення в ЗМІ, в Полтавській області у 2018 році значно збільшилася кількість вакансій від роботодавців з високою заробітною платою.

Приміром, ПРАТ «Полтавський ГЗК», АТ «Полтавський турбомеханічний завод», ПАТ «Кременчуцька кондитерська фабрика», ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод», ТОВ «Мехремзавод», ТОВ «Кредо», де пропонують своїм працівникам не менше 10 тисячі гривень місячну платню. І це нібито не весь перечень підприємств, власники яких шукають кадри, переглянувши ставлення до оплати праці своїх наймитів.

Трудова міграція: як відвадити полтавців від заробітчанства за кордоном?

Соціальний проект «Живи і працюй в Україні» започаткували з огляду на активізацію економічних процесів у державі. Організатором проекту виступає Служба зайнятості області за підтримки органів місцевої влади. В рамках проекту в області будуть відбуватись інформаційні компанії, спрямовані на пошук роботи для безробітних та підбір вакансій для роботодавців. Зокрема, заплановано проведення масштабних презентацій роботодавців, які гостро відчувають потребу в кадрах, та мають можливість запропонувати шукачам роботи достойну заробітну плату.

До проведення «контрпропагандистської» роботи в рамках проекту вже залучено керівників загальноосвітніх шкіл та професійно-технічних навчальних закладів, психологів відділів освіти, сім’ї, молоді та спорту, які безпосередньо стикаються з проблемами дітей, батьки яких виїхали працювати за кордон і можуть охарактеризувати вплив факту виїзду батьків на роботу за кордон на психологічний стан, соціальну поведінку та успішність у навчанні дитини.

Як говорять ініціатори проекту, сьогодні в кожному навчальному закладі Полтавщини в середньому навчається близько 7-9 таких дітей. Поведінка цих дітей дуже відрізняється від інших школярів і їх дуже легко виявити. Такі діти якнайбільше потребують допомоги психологів, але тут виникає наступна проблема: для того, щоб шкільний психолог попрацював з такою дитиною потрібен дозвіл батьків, яких немає на території країни.

Трудова міграція: переваги та недоліки для заробітчан.

Довідка «ПП»:

Робочий тиждень в Польщі триває щонайменше 54 години на тиждень, тобто триваліший за 10 годин на день. Громадяни нашої держави заплатили в Польщі податків на суму 5 млрд. злотих, що в доларовому еквіваленті становить близько 1,39 млрд., повідомляє видання “Економічні вісті”. Як показало дослідження, українці щомісяця заробляють в Польщі в середньому близько 2100 злотих або 15 000 грн (близько $ 580). У більшості працюють чоловіки, їх серед українців – 57,9%, середній вік – 33 роки.

трудова міграція

Зазвичай трудові мігранти виконують просту фізичну роботу, що не вимагає кваліфікації (70,7%). Найчастіше заробітчан беруть на роботу в домашні господарства (37,6%), для виконання будівельних і ремонтних робіт (23,6%), в аграрний сектор (19,3%). Кожен п’ятий українець у сусідній країні працює в сільському господарстві. Як правило, це робота в невеликих фермерських господарствах, найчастіше пов’язана зі збором ягід і фруктів. З одного боку наші співвітчизники отримали можливість заробити собі на життя, а з іншого – своєю працею вони піднімають економіку сусідньої країни, а не власної, хоча й перераховують на батьківщину чималі суми.

Олександр Брусенський

(За інформацією www.expres.ua)