«Зробіть щеплення безплатним і люди потягнуться на дармове!»

Чи потрібно всім робити щеплення від інфекційних хвороб? Чи це індивідуальний вибір кожного? Як ви сприймаєте пропозицію МОЗ запровадити штрафи за ухиляння від обов’язкових щеплень?

З такими запитаннями ми звернулися до жителів обласного центру на вулицях міста.

Валентина Миколаївна:

– Я проти насильного щеплення! Дорослі нехай самі вирішують, а за дітей повинні вирішувати батьки. Я дивлюся, скільки діток помирає від отих щеплень! От у мене, наприклад, щеплення нічого не дає, імунітет не виробляється. Мама моя перехворіла на кір, хоча їй робили щеплення, я сама перехворіла в дитинстві… А на заводі, коли я працювала, нам усім робили щеплення, не питаючи… І стосовно штрафів я теж проти. Це якось негарно. А якщо людина ледве зводить кінці з кінцями? І її штрафувати? Мені вже 76 років. В мене правнучка підростає, і я за неї побоююсь: які будуть наслідки від отих прививок. А взагалі, я думаю, з оцими епідеміями – тут щось нечисто! Звідки оця зараза до нас прийшла? Може, нам її підкинули? Я торік приїхала з дачі, ми ж там люди загартовані, самі знаєте. І от проходить декілька днів, і мене швидка забирає в лікарню з температурою 39,7! Я пролежала там 5 днів, не приходячи до тями. Гостра пневмонія. А причина – вірус, кажуть, іспанський грип… Звідки він узявся?

Віктор Леонідович:

– Я вважаю, щеплення треба робити усім обов’язково. Це ж очевидно: мало того, що нещеплений може захворіти, він же ще заразить інших! І штрафувати треба за невиконання графіку щеплень. Так, як це робиться в цивілізованих країнах. Але ж при цьому держава повинна потурбуватися про безкоштовні вакцини для всіх: і для дітей, і для дорослих. Пам’ятаєте, раніше, в наш час, нікого не питали, а зганяли дітей у школах і усім робили щеплення. Батьки навіть не знали про це. А потім, як почалася демократія, так у людей на все стали дозволу питати. А хіба кожен розуміється в медичних проблемах: потрібно те щеплення, чи ні, нашкодить, чи не нашкодить? Треба довірятися лікарям. Треба вирішити це питання на рівні закону, і щоб усі його дотримувалися.

Зінаїда Анатоліївна:

– Я це чула: всіх, хто не зробив щеплення, будуть штрафувати. Я тільки вчора із сусідами про це балакала. От коли ми були дітьми, нам же цих прививок не робили! Робили? Я щось не помню… Мамці, мабуть, казали, а я не помню. Вітрянкою я боліла, ніякої прививки од неї не робили… Ну навіщо такий ажіотаж із цього влаштовувати? Люди помирають? А раніше, ви думаєте, не помирали? І ніхто скандалу не влаштовував. Не подобається мені це… Тим більше штрафувати, – за що? А як у мене немає грошей? Дорослим же все одно, за гроші роблять прививки! Я вважаю, штрафувати не потрібно. Треба якось знайти підхід до людей, пояснити їм… Ну, нехай я згодна зробити ту прививку, але ж віддати за неї 800 гривнів я не можу! А скільки випадків було, коли людина зробить прививку, а потім тяжко хворіє. А без прививки – спокійно б собі жила…

Роман Борисович:

– Я не знаю, будуть штрафувати нещеплених, чи ні, мене це не цікавить. Я сам лікар, і в мене восьмеро дітей. Всі мої діти привиті згідно графіка, включаючи мене, мою дружину і всіх моїх родичів. Це обов’язково, навіть не обговорюється! А мавпувати усе, що роблять європейці, теж не слід. Робити щеплення чи ні – справа суто індивідуальна. Треба людей переконувати! А штрафувати навіщо? Людина не хоче, ну й гаразд, нехай помирає! Поховаємо її, і все. Заражає інших? Так інші привиті, їх зараза не візьме! То вона заражає таких самих, непривитих. Нехай вони між собою і розбираються, хто кого заразив…

Андрій:

– Щеплення? Мабуть, треба робити. В мене дітей поки немає, тому цим питанням я особливо не переймаюся… Дітей, я вважаю, треба вакцинувати обов’язково, навіть не питаючи згоди батьків. Правда, як це зробити – не знаю. У нас начебто це діло добровільне… А дорослі – хай як хочуть… Але штрафувати за відмову від щеплення не годиться! Це все одно, що штрафувати людину, яка без шапки взимку ходить. Нехай ходить, якщо хоче захворіти!

Людмила:

– Я розумію, профілактика поширення інфекцій – проблема серйозна. Але штрафи – це не вихід. Люди просто не будуть їх платити. Ми ж не в Європі живемо, і рівень життя у нас далекий від європейського. Якщо там звикли виконувати закон, то наш народ законами просто нехтує. Треба роз’яснювати людям, що найвигідніше – робити вакцинацію. А ще краще – зробити її безплатною. На дармове люди відразу потягнуться, їх і умовляти не потрібно буде! А так кожен починає гадати: а може, обійдеться, а може, не підчиплю заразу, може не захворію… Бо дуже не хочеться грошей задарма викидати…

Катя з сином Денисом:

– Щеплення треба робити обов’язково! А за відмову – штрафувати! Я підтримую таку пропозицію, але лише в тому випадку, якщо щеплення будуть безкоштовними. Тому що в минулому році я хотіла сину зробити щеплення, але воно було для мене недоступно. Я недавно слухала передачу по телевізору, як це в Європі організовано. Там держава забезпечує 15 безкоштовних щеплень, які є обов’язковими. Це вже наукою доведено, і просто нерозумно, я вважаю, нехтувати вакцинацією, наражатися на небезпеку. Минулого року нам дісталася безкоштовна КДС, але, як потім з’ясувалося, їх треба робити аж три. Отут ми й потрапили в пастку: першу вакцину нам зробили безкоштовно, а за дві наступних довелося заплатити по 600 гривень! А зараз КДС вже коштує 1200 гривень! Ну хто з батьків наважиться викласти такі гроші?

Сергій МИКОЛЕНКО.