Зрошувальна система на Полтавщині може перейти в концесію

зрошувальна система

Зрошувальна система на Полтавщині може перейти в концесію. Така думка прозвучала на останній апаратнй нараді в Полтавській ОДА.

Полтавщина, яка заслужено вважається аграрним регіоном, з року в рік нарощує обсяги вирощених і зібраних зернових та плодово-ягідних культур. Завдяки цьому посіла чільне місце серед найперспективніших аграрних областей України. Але ці перемоги аграріям даються дедалі важче, бо останніми роками їм доводиться боротися не лише зі шкідниками та приморозками, але й із посухою… Селяни завжди сушили голови над тим, як напоїти поля, бо без вологи зібрати пристойний урожай неможливо. Але мріяти про рясні і регулярні дощі стали лише останніми роками, коли площі сухої та дуже сухої зон в Україні збільшилися на 7%. Тож протягом останніх років українські сільгоспвиробники чи не найбільше нарікають на погодний фактор. У тому числі, на нестачу вологи в ґрунті та затяжні посухи, що призводять до значних втрат урожаїв. За підрахунками вітчизняних учених, збитки через це сягають 10-70%. Навіть нові посухостійкі сорти культур та гібриди ситуацію не рятують. Як кажуть: «Без води ані туди, ані сюди…»…

Зрошувальна система: давня історія й плачевний результат

Тому все частіше полтавські аграрії згадують, що ще 25-30 років тому в нашому краї була досить розгалужена зрошувальна система. Тисячі метрів трубопроводів справно подавали воду для зрошення тисяч гектарів полів, яку по трубах гнали потужні насоси. Але вже в перші роки Незалежності, після розвалу колгоспів, розвалилася й зрошувальна система, яку плекали роками: її дуже швидко розтягли і здали на брухт. Ожнак час довів, що без зрошення ланів виростити вагомі врожаї не вдається. Тому керівники вже приватних сільгосппідприємств узялися за її відродження.

зрошувальна система на Полтавщині
В. Фомичов. Фото автора.

«Основні зрошувальні системи на Полтавщині зведені у 1970-1980-их роках. Тобто їм уже в середньому по 40 років. Термін їх використання – 10-15 років, строк роботи – 20-25 років, – поінформував на нараді в Полтавській ОДА начальник обласного управління водних ресурсів Володимир Фомичов. – Після інвентаризації у 2013-му визначено, що деякі системи мають можливість відродження. Як, приміром, Градизька й Машівська. Є чотири складові відновлення: бажання використовувати зрошувальні системи, наявність водних ресурсів, технічна можливість відновлення й ефективна економіка регіону».

В. Фомичов нагадав, що останні чотири роки в області активно впроваджують «Регіональну цільову програму розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро у Полтавській області на період до 2021 року». Цим документом, зокрема, передбачено і відновлення систем зрошування полів. Дечого у цій царині вже вдалося досягти. Так, нині на Полтавщині вже є 11 зрошувальних систем. Приміром, першою господарники реанімували Градизьку зрошувальну станцію, що в Глобинському районі. Ця колись потужна зрошувальна система, яка живила водою сотні гектарів полів, не працювала майже 15 років. Але, наголосив В. Фомичов, систему таки вдалося відродити. У тому числі, і за допомогою обласних водогосподарників та регіональної влади. Результат побачили дуже швидко: якщо спочатку відроджена зрошувальна система в районі поливала майже 400 гектарів сільгоспугідь, то 2017 року – вже 1135 гектарів у трьох господарствах. За відгуками аграріїв, які користуються системою, зрошення земель забезпечує їм стабільні і високі врожаї.

Зрошувальна система в приватних руках стане надприбутковою справою

зрошувальна система на Полтавщині
Така сучасна зрошувальна установка нині працює на одному з полів Полтавщини. Фото Полтавської ОДА.

Нині на Полтавщині в експлуатації 64 поливні системи, які зрошують 50,8 тис. га. 11 державних зрошувальних систем живлять життєдайною вологою 31,6 тис. га. В. Фомичов не приховує, що він є прихильником крапельного зрошування, яке, на його думку, значно ефективніше, ніж звичний там полив. Особливо актуальним використання крапельного зрошування стає на тлі розмов про брак води у водоймах, звідки зрошують поля. Чимало річок та ставків на Полтавщині останніми роками обміліли настільки, що вже навіть і не стоїть питання про забір з них води.

У питанні подальшого розвитку зрошення на Полтавщині нині є чимало проблем. І не лише через брак води у водоймах. Зрошувальна система (точніше, її відновлення) потребує чималих грошей. А їх у обласному бюджеті на всі програми не вистачає. Тому, коли на нараді обговорювали перспективи розвитку зрошення в області, перший заступник голови Полтавської ОДА Андрій Пісоцький не виключив, що зрошувальні станції доведеться передавати в концесію підприємцям та агровиробникам. Мовляв, у тих є гроші й вони забезпечать ефективне використання зрошувальних систем. В. Фомичов з цим погодився, бо вважає, що передача систем в концесію може розвинути систему зрошення на Полтавщині і не дати їй знову занепасти.

Олександр Брусенський