«Не треба нам ніякої допомоги, віддайте нам ПДВ!»

зустрічі з фермерами

Фермерські господарства (ФГ), які почали з’являтися в 90-х роках минулого століття, нині стали невід’ємною складовою аграрної економіки країни. Загалом у державі їх близько 30 тисяч, однак 75% із них невеликі, мають в обробітку земельні ділянки площею до 100 гектарів. Невеликі фермерські господарства борються за виживання, як можуть. Заважають високі кредитні ставки, бюрократичні перешкоди у земельних питаннях, невиправдані процедурні зволікання, «віджимання» землі та бізнесу тощо. Тож фермерам потрібна дієва підтримка, для чого і проводяться зустрічі з фермерами.

Голова Полтавської обласної громадської організації фермерів та приватних землевласників «Відродження Полтавщини» Василь Михайлович Бурлака їздить по районах області і зустрічається з фермерами. Мета зустрічі з фермерами — об’єднання фермерських господарств, щоб спільними зусиллями вирішувати проблеми, які заважають фермерам працювати.

Зустрічі з фермерами проходять у районних держадміністраціях, за день вдається об’їхати 2-3 райони. В. М. Бурлака доносить фермерам актуальну інформацію щодо реалізації державної програми підтримки і кредитування фермерських господарств, вислуховує зауваження фермерів, їхні думки і пропозиції.

Фермерські господарства можуть отримати річне відшкодування до 60 тисяч гривень

Торік на Полтавщині отримали матеріальну допомогу 88 фермерських господарств. Загальна сума допомоги – понад 2,8 мільйона гривень. У цьому році новостворені Фермерські господарства (яким до 3-х років) теж можуть скористатися цією програмою і одержати річне відшкодування в розмірі до 60 тисяч гривень. Чи будуть фінансуватися раніше створені Фермерські господарства — поки невідомо.

— Що стосується кредитування, — інформує В. М. Бурлака на зустрічі з фермерами, — гарантована безпроцентна фінансова підтримка до 500 тис. гривень. Цього року бюджетом України передбачено 200 мільйонів для фермерів. На Полтавщину буде надано, сподіваюся, близько 12-15 мільйонів.

Зучтріч з фермерами в Оржиці
Зустріч в Оржиці

«Стосовно обласних програм із підтримки фермерів, — продовжує далі Василь Михайлович, — цього року передбачено 5 мільйонів з бюджету обласної ради. Буде відшкодування купівлі тракторів через обласне управління. Хто брав кредити, буде відшкодування відсотків банку. Хто отримав насіння вітчизняного (і імпортного) виробництва — теж передбачене відшкодування. Звертаю вашу увагу: у тих, хто працює з банками, бере кредити на закупівлю техніки, міндобрив, насіння, пального, часто виникають проблеми. Багато фермерів через свою необачність чи недосвідченість виявилися ошуканими. Тому читайте уважно договір, який ви підписуєте!»

На зустрічі з фермерами говорили про основні проблеми: поширення рейдерства, кредитування і продаж землі

Занепокоєний голова асоціації й хвилею аграрного рейдерства, яка захлеснула всю Україну. Причин цьому кілька. Зокрема, це проблеми в запровадженні нової системи реєстрації прав на землю. Зареєструвати зараз бізнес стало значно простіше. Але водночас через надмірну спрощеність масово стрибнула вгору кількість шахрайських схем, пов’язаних із підробкою змін до статутних документів, рішень про зміну власників юридичних осіб і тому подібне.

Зустрічі з фермерами в Лубнах
Лубенські фермери розповідають про свої проблеми

Зараз на рівні Кабміну навіть створена спеціальна робоча група, яка розробляє механізми боротьби з цим явищем. Але поки що дієві механізми боротьби з цим явищем не запрацювали.

— Коли в нас відбирають землю — це одна фаза рекету. Коли в нас відбирають посіви, врожай — це вже друга фаза. І коли вже ви здали на елеватор вирощене й зібране — це вже третя фаза, це верх цинізму, це просто безпрєдєл, — з біллю в голосі проголошує Василь Бурлака на зустрічі з фермерами.

У свою чергу Фермерські господарства висловлюють свої пропозиції стосовно розв’язання фінансових проблем, впровадження ринку землі тощо. Олексій Чугуєвець, голова ФГ «Підкова+», що в Оржицькому районі, пропонує запровадити оподаткування фермерів з гектара:

— Те, що ми зараз получаємо від держави на підтримку (близько 170 тисяч на рік) — це, повірте, десята частина того, що ми вже заплатили державі у вигляді ПДВ. Тому — або поверніть нам ПДВ, або оподатковуйте нас з гектара — тоді буде все чисто і прозоро! Якщо оподатковувати фермерів з гектара, тоді сильний фермер буде поганять слабшого, і держава від цього тільки виграє.

Однак у цьому питанні на зустрічі з фермерами думки аграріїв різняться. Олексій Чугуєвець вважає, що рано чи пізно земля буде продаватися:

— І нехай вона продається! Вона так швидко не буде продана, як дехто думає. Бо на селі є як хазяїни, так і батраки. І співвідношення їхнє приблизно 50 на 50. Батраки попродають землю, а хазяїни будуть її держать, бо вони за рахунок неї формують бюджет сім’ї. Тож 50% землі стане приватною. Але це станеться не за місяць, а за 3-4 роки. Хай продається земля, ми її будемо куплять.

Підтримує його й Шульга В.І., голова ФГ «Аконіт»:

— Я за ринок землі! Щоб створили банк землі і продавали її. Бо вже зараз стільки землі скуповується! Перекупляється за різними схемами. Звичайно, це незаконно, але все одно купляється. В нашому районі сила-силенна купленої землі! І платять за неї копійки — 1000 доларів за гектар. Уже по 30 тисяч мотиваційних дають. Приїжджають такі собі козачки і пропонують за 4 гектари 30 тисяч гривень. І таке відбувається скрізь…

Голова ФГ «Агрокрай» Сурмило О.О, вважає, що хто хотів землю продати, той її вже продав. Свого часу землю селянам просто нав’язали. Багатьом вона була непотрібна. Зараз багато з тих людей уже повмирали, а їхні діти й онуки виїхали із села на заробітки. «Але моя думка така, — говорить він на зустрічі з фермерами.

— Землю не варто продавати, та ціна, яку за неї пропонують, вона не відповідає реальній вартості. Земля — це не машина, не квартира, це… як рідна мати».

Голова ФГ «Агат плюс» Огородня Г.А. у своїй промові розповіла про «зворотній бік» державної дотації, яку виділяють фермерам:

— Дотація — діло хороше. Але подивіться: тільки-но почали давати дотацію, відразу ціни на сільгосптехніку підскочили! Якраз на величину отієї дотації. Виробник техніки відразу піднімає ціну, бо він знає, що у покупця з’явилися «дурні гроші». Тому я теж за пропозицію — давати дотацію тільки на гектар! Оці кредити, які повертаються — це підтримка не фермерів, це підтримка банків. Я особисто, кредитів ніколи не брала, і брати не хочу, бо не хочу підтримувати банки. А стосовно продажу землі — я за продаж землі! Але спочатку держава повинна викупити всю землю, створити банк землі і давати її потрошку в оренду кожному, хто хоче. Причому давати тільки українцям, тим, хто справді працює на цій землі. А не латифундистам.

Загалом зустрічі з фермерами голови асоціації В. М. Бурлаки були продуктивними і результативними. Незважаючи на те, що світ заполонив Інтернет, правова та інформаційна обізнаність людей на селі залишає бажати кращого. До того ж, спілкування з «глибинкою» дозволяє відчути настрої селян, наживу пізнати їхні проблеми і ще раз переконатися у необхідності об’єднання фермерів задля відстоювання своїх інтересів.

На жаль, об’єднанню селян заважає наша українська ментальність, неприязнь (а подекуди, й відкрита ворожнеча) до конкурента, позиція «моя хата скраю», бажання не стільки господарювати, як «урвати і втекти».

І змінити цю психологію наших людей вкрай важко, навіть регярно проводячі подібні зустрічі з фермерами…

Сергій МИКОЛЕНКО.